International English Language Testing System) IELTS)به معنای سامانه جهانی ارزیابی زبان انگلیسی است و یکی از پر طرفدارترین آزمون های زبان انگلیسی است که در سراسر جهان برگزار می شود.

آیلتس در واقع آزمونی بریتانیایی است و از این نظر در برابر تافل که آزمونی آمریکایی است قرار می گیرد.

این آزمون توسط دانشگاه کمبریج انگلستان، شورای فرهنگی بریتانیا و استرالیا و مراکز مجاز برگزاری در سراسر دنیا برگزار می شود

که در سال ۱۹۸۹ سراسر جهان به عنوان آزمونی استاندارد و جهانی که توانایی های لازم برای برقراری ارتباط در زبان انگلیسی را می سنجد ، مورد پذیرش قرار گرفته است.

شرکت در آزمون آیلتس راهگشای فرصت های بسیاری است. مدرک آیلتس برای زندگی، تحصیل و کار در ۱۴۰ کشور جهان به کار می آیند.

بیش از ۸۰۰۰ سازمان، شامل موسسات دولتی ، آموزشی و شغلی از جمله بیش از ۳۰۰۰ موسسه و دوره آموزشی در ایالات متحده آمریکا پذیرای مدرک آیلتس هستند.

همچنین مدرک آیلتس در کشورهایی که در امور مهاجرین از آن استفاده می کنند ، جزو مدارک مورد قبول برای مهاجرت به حساب می آید.

لازم به ذکر است که مدت زمان اعتبار نتایج آزمون آیلتس، همانند آزمون تافل، دو سال می باشد.

آزمون آیلتس از ۴ بخش شنیدن، خواندن، نوشتن و مکالمه تشکیل شده است. کل آزمون دارای دو مدل آکادمیک Academic و عمومی General Training است

مدل آکادمیک ویژه افرادی است که قصد ادامه تحصیل در دانشگاه های انگلیسی زبان را دارند و افرادی که به منظور گذراندن دوره های کوتاه مدت فنی و حرفه ای ، اخذ دیپلم، کار و یا اقامت قصد سفر به کشورهای انگلیسی زبان و یا اروپایی را دارند، بایستی در این آزمون شرکت کنند.

نمره بندی این آزمون از ۰ تا ۹ می باشد که به طور معمول سطح ۵ متوسط و ۶ به بالا خوب تلقی می شود.

این آزمون نمره قبولی یا مردودی ندارد بلکه متقاضیان با توجه به نمره مورد اعلام از سوی مرکزی که قصد پذیرش در آنجا را دارند بایستی به آن نمره دست یابند..

متقاضیان علاقمند به شرکت در این دوره ها می توانند بعد از تعیین سطح با مشاورین ما در کلیه شعب تماس حاصل فرمایند.

برای انگلیسی آکادمیک به آزمون آیلتس نیاز داریم یا آزمون تافل؟

اگر آیلتس یا تافل را برای انگلیسی آکادمیک لازم دارید، به این سوالات جواب بدهید. اگر آیلتس یا تافل را برای انگلیسی آکادمیک لازم ندارید و مثلا برای مهاجرت این مدرک‌ها را لازم دارید،

باید نسخه عمومی آیلتس را امتحان بدهید. این نسخه از آیلتس یا تافل آکادمیک خیلی ساده‌تر است!

با لهجه آمریکای شمالی یا بریتانیایی راحت هستید؟

اگر روی لهجه بریتانیایی (یا انگلیسی استرالیایی) تجربه بیشتری دارید، آزمون آیلتس را انتخاب کنید، چون واژگان و لهجه استفاده شده در این آزمون بیشتر بریتانیایی است.

اگر فیلم‌هایی هالیوودی می‌بینید و زبان طعنه‌آمیز آمریکایی را دوست دارید، آزمون تافل را انتخاب کنید چون بیشتر منعکس‌‌کننده زبان و فرهنگ آمریکایی است.

آیا بیشتر با واژگان و اصطلاحات بریتانیایی احساس راحتی می‌کنید یا با واژگان و اصطلاحات آمریکایی؟ 

جواب ما برای این سوال همان جواب سوال بالاست! آیلتس برای انگلیسی بریتانیایی و تافل برای انگلیسی آمریکایی است.

می‌توانید سریع تایپ کنید؟ 

در قسمت بعدی مقاله که تفاوت‌های کلیدی آیلتس و تافل را می‌خوانید، متوجه می‌شوید که برای تافل باید بتوانید سریع تایپ کنید؛ چون برای پاسخ دادن به قسمت نوشتاری باید مقاله‌تان را با صفحه‌کلید کامپیوتر تایپ کنید.

اگر نمی‌توانید سریع تایپ کنید، شدیدا به شما پیشنهاد می‌کنیم آزمون آیلتس را انتخاب کنید، چون باید جواب سوال‌ها و مقاله‌تان را با دست خط خودتان بنویسید.

می‌خواهید آزمون زود به پایان برسد؟

اگر در طول آزمون اضطراب و استرس دارید و می‌خواهید هر چه زودتر آزمونتان تمام شود، انتخاب بین آیلتس و تافل ساده می‌شود.

تافل حدودا ۴ ساعت طول می‌کشد، در حالی که آیلتس آزمون کوتاه‌تری است و تقریبا ۲ ساعت و ۴۵ دقیقه است. با این حال یادتان باشد، کوتاه‌تر بودن مدت آزمون به معنی آسان‌تر بودن آن نیست.

آیا با طیف مختلف سوالات در یک آزمون احساس راحتی می‌کنید؟ 

اکثر آزمون تافل سوالات چهارگزینه‌ای است.

در مقابل،‌ آزمون آیلتس است که طیف متنوع‌تری از سوالات را شامل می‌شود و سوالات چهارگزینه‌ای، جای خالی، تمرین‌های مطابقتی و انواع دیگری سوال دارد. اگر با سوالات چهارگزینه‌ای راحت نیستید، تافل به درد شما نمی‌خورد.

در یادداشت برداری مهارت دارید؟

یادداشت برداری در آزمون آیلتس و تافل مهم است.

با این حال، این مهارت در آزمون تافل ضروری‌تر است. همانطور که در ادامه خواهید خواند، در بخش شنیداری (listening) تافل، نمره‌ای که کسب می‌کنید به طور مستقیم به مهارت‌های یادداشت‌برداری ارتباط دارد؛ چون بعد از شنیدن فایل صوتی باید به سوال‌های آن بخش جواب بدهید.

هر چه بهتر و بیشتر یادداشت‌برداری کرده باشید، به سوالات بهتر جواب می‌دهید. در آزمون آیلتس بلافاصله بعد از شنیدن هر بخش باید به سوال آن بخش پاسخ بدهید.

تفاوت‌های اساسی آزمون آیلتس و تافل

بخش خواندن و درک مطلب

آزمون تافل

در این بخش سه تا پنج مجموعه وجود دارد که هر کدام ۲۰ دقیقه زمان می‌برند. محتوای خواندن و درک مطلب ماهیت آکادمیک دارند. سوالات چهارگزینه‌ای هستند.

آزمون آیلتس

سه مجموعه ۱۲ دقیقه‌ای وجود دارد. محتوا،‌ مثل آزمون تافل، به محیط‌های آکادمیک مربوط می‌شوند. سوالات انواع مختلفی دارند (تطابق، جای خالی، چهارگزینه‌ای، …).

بخش شنیداری:

آزمون تافل

بخش شنیداری خیلی متفاوت از آیلتس است. در تافل، شما ۴۰ تا ۶۰ دقیقه محتوای شنیداری دارید که گلچینی از سخنرانی‌ها و مکالمات دانشگاهی است. باید یادداشت برداری کنید و به سوالات چهارگزینه‌ای جواب بدهید.

آزمون آیلتس

بزرگ‌ترین تفاوت این دو آزمون در قسمت شنیداری است. در آزمون آیلتس، انواع متنوع‌تری از سوالات وجود دارند، همچنین مدت زمان تمرین‌ها هم متفاوت است.

وقتی بخش شنیداری آزمون تمام شد می‌توانید به سوالات پاسخ بدهید.

بخش نوشتاری:

آزمون تافل

دو تمرین نوشتن به شما داده می‌شود که همه آن‌ها با کامپیوتر انجام می‌شود. تمرین شماره یک، مقاله‌ای پنج پاراگرافی است که باید ۳۰۰ تا ۳۵۰ کلمه باشد.

در تمرین شماره دو یادداشت‌برداری بسیار مهم است، چون از شما خواسته می‌شود بعد از خواندن قسمتی از یک کتاب و بعد سخنرانی در همان موضوع، یادداشت‌برداری کنید.

بعد از آن از شما خواسته می‌شود مقاله‌ای ۱۵۰ تا ۲۲۵ کلمه‌ای درباره قسمت خواندن و شنیداری بنویسید.

آزمون آیلتس: 

آزمون آیلتس هم دو تمرین دارد: تمرین اول یک مقاله کوتاه ۲۰۰ تا ۲۵۰ کلمه‌ای است. تمرین دوم از شما می‌خواهد به یک اینفوگرافی مثل نمودار یا جدول نگاه کنید و اطلاعات مربوط به آن را خلاصه کنید.

بخش مکالمه:

آزمون تافل

مثل بخش شنیداری، بخش مکالمه هم تفاوت‌های زیادی با آیلتس دارد. در آزمون تافل از شما خواسته می‌شود به شش سوالی که از شما پرسیده می‌شود پاسخ بدهید و این پاسخ‌ها باید به صورت فایل‌هایی ۴۵ تا ۶۰ ثانیه‌ای ذخیره شود.

سوالات شامل توضیحات یا مکالمات کوتاه است. بخش مکالمه حدودا ۲۰ دقیقه طول می‌کشد.

آزمون آیلتس:

بخش مکالمه آیلتس حدودا ۱۲ تا ۱۴ دقیقه طول می‌کشد و با حضور ممتحن اتفاق می‌افتد و در آن خبری از کامپیوتر آزمون تافل نیست.

در ابتدا تمرینی برای دست‌گرمی و با استفاده از مکالمات کوتاه انجام می‌شود و بعد از آن باید درباره محرک‌های بصری (تصویر، جدول، نمودار) صحبت کنید و در نهایت موضوعی به شما داده می‌شود که باید به طور کامل درباره آن صحبت کنید.